Śnieg stopniał, przyszła wiosna a wraz z nią ukazują się dzikie wysypiska.
Dodane przez admin dnia Marzec 19 2019 20:37:29
Straż Miejska co roku niezależnie od jej pory boryka się z problem jakim są dzikie wysypiska śmieci. W szczególności po okresie zimowym kiedy to śnieg stopnieje i ukazują się sterty papierów, fotele z połamanymi nogami, dziurawe garnki, torebki foliowe i unosząca się nad nimi woń sprawiają, że obok takich miejsc staramy się nie przechodzić. Dzikie wysypiska śmieci są jednak zagrożeniem nie tylko dla naszego zmysłu estetyki. Przede wszystkim stanowią one poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, bezpieczeństwa i jakości życia. Powinniśmy więc mieć świadomość, że pod naszym nosem rozrasta się najprawdziwsza wylęgarnia chorób. Co gorsza, gnijące śmieci to wprost wymarzone środowisko naturalne dla much, komarów i szczurów.

W niektórych przypadkach funkcjonariuszom Straży Miejskiej uda się ustalić sprawców którzy wyrzucają śmieci do lasów lub w inne niedozwolone miejsca, gdyż bardzo często zdarza się tak iż w śmieciach znajdują się różnego rodzaju rachunki imienne bądź inne ważne dokumenty i dlatego w takim wypadku taką osobę wzywa się do Komendy Straży Miejskiej celem złożenia wyjaśnień a także prowadzenia dalszych czynności. Również w walce z dzikimi wysypiskami pomocna jest fotopułapka, która jest na wyposażeniu strażników.

Prawo nakłada na właścicieli i zarządców jednoznaczny obowiązek dbania o czystość należących do nich terenów np. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach czy Ustawa o odpadach.

Zagrożenia wywołane przez dzikie wysypiska:

-zanieczyszczenie gleb, wód podziemnych
-zwierzęta leśne są zagrożone przez dzikie wysypiska
-zanieczyszczenie wód pitnych
-zagrożenie pożarowe
-niszczenie środowiska
-wybuchanie epidemii
-samozapłony gazów
Rozszerzona zawartość newsa