Nawigacja
Strona Główna
Charakterystyka Straży
Zagrożenia Szczególne
Poradnik Mieszkańca
Podstawy Prawne
Podział na Rejony
Ważne Linki
Galeria
Kontakt
O nas
Kadra SM
Ważne Telefony
Eco-Patrol
---------------
---------------
RODO
Witamy
Telefon alarmowy Straży Miejskiej Czechowice-Dziedzice 986 telefon bezpłatny oraz 32-215-54-92


INFORMACJE Z PRAC STRAŻY MIEJSKIEJ
Bezpieczne wakacje.
Już za kilka dni rozpoczynają się wakacje szkolne. Straż miejska przypomina, że okres wakacyjny to czas szczególny. Wielu z nas wyjeżdża na urlop. Dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, na koloniach czy przed domem. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku. Szczególną uwagę zwróćmy na te zachowania, które pozwolą dzieciom uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Dzieci szkół podstawowych powinny wiedzieć o:


- bardzo ostrożnym zachowaniu się przy spotkaniu swobodnie biegającego czy bezpańskiego psa, a także rozwadze przy zauważeniu innego dzikiego zwierzęcia (dzika, niedźwiedzia, żmii, osy czy szerszenia),
- ograniczonym zaufaniu i ostrożności w kontakcie z osobami obcymi, zarówno bezpośrednim, jak i poprzez internet czy telefon - dzieci nie mogą udzielać takim osobom informacji, dot. życia rodzinnego, oddalać się z nimi, przyjmować prezentów czy wsiadać do ich samochodu,
- zabawie i wypoczynku tylko w miejscach bezpiecznych: z dala od ruchliwej ulicy, placu budowy, pustostanów, urwiska czy jeziora,
- szczególnych zasadach zachowania obowiązujących w górach, w lesie czy nad wodą.

Gimnazjaliści powinni pamiętać o:

- właściwym przygotowaniu i ostrożności przy wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
- ostrożności w kontakcie z osobami obcymi,
- zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).

Młodzież szkół średnich powinna zaś pamiętać o:


- dobrym przygotowaniu do samodzielnego wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
- rozwadze w kontakcie z osobami obcymi, nie tylko dorosłymi, ale też i młodzieżą,
- zapewnieniu sobie bezpieczeństwa przy nocnych powrotach z dyskotek, zabaw, festynów, koncertów i innych imprez,
- zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).


Ze wszystkimi naszymi pociechami warto też porozmawiać o tym, jak powinni zachowywać się wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc, nie są prawidłowymi formami kontaktu międzyludzkiego.

zapraszamy również do naszej zakładki ----> Bezpieczne Wakacje <----


Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!
Aby pobyt nad wodą nie skończył się tragicznie. Nie utop rozsądku skacząc do wody!!!
Odpoczywając nad wodą nie zapomnij o kilku radach, które mogą wybawić cię z opresji, a nawet uratować ci życie.
Zbliżają się wielkimi krokami wakacje a za oknami słoneczna pogoda i zapowiadane są kolejne upalne dni dlatego pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, aby pobyt nad wodą nie zmienił się w koszmar. Od początku czerwca w całej Polsce utonęło już 20 osób. Jak już wcześniej pisaliśmy przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego o bezpieczeństwie nad wodą to nigdy za wiele takich informacji. Dlatego przypominamy aby nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, bo to główna przyczyna tragedii i często wpływa na przecenienie pływackich możliwości. Unikajmy też skoków do nieznanej wody. Jeśli już chcemy skoczyć, koniecznie wcześniej zbadajmy dno i sprawdźmy czy nie ma tam konarów i innych twardych przedmiotów.
Do kąpieli wybierajmy strzeżone kąpieliska, a jeśli zdecydujemy się na dziką plażę, pływajmy w pobliżu innych, którzy w razie potrzeby mogą przyjść nam z pomocą. Natychmiast wyjdźmy z wody w razie słabszego samopoczucia. Nawet zlekceważony drobny zawrót głowy może doprowadzić do tragedii.


zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmiku przygotowanego przez Onet.pl ----> widzisz, reaguj <----
Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w upalne dni w samochodzie!!!
Po wcześniejszych ulewach jakie nam towarzyszyły pod koniec maja nadeszły upalne dni i wyczekiwane wysokie temperatury. W połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, by kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji.Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Straż Miejska apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich pociech samych. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia. Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997, 112 lub straż miejską 986. Zwracamy szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka bądź psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu włącznie z wybiciem szyby.

zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmiku przygotowanego przez Onet.pl co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w samochodzie podczas upalnego dnia ----> widzisz, reaguj <----
Zniszczył trawnik na terenie Szkoły w Ligocie.
W dniu 2 czerwca po godzinie 21 dyżurny straży miejskiej skierował patrol do Ligoty, gdzie na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 miało dojść do zniszczenia trawnika przez młodego mężczyznę jeżdżącego na motorowerze. Po przybyciu na miejsce strażnicy przed budynkiem szkoły zastali grupę młodzieży lecz nikt z nich nie miał jednośladu . Po udaniu się na teren szkoły funkcjonariusze stwierdzili uszkodzoną nawierzchnię trawnika poprzez jazdę najprawdopodobniej motorowerem. Po rozmowie ze zgłaszającymi strażnicy ponownie udali się do grupy nastolatków i w wyniku rozpytania jeden z nich przyznał się do zniszczenia zieleńca. Był to 19 letni mieszkaniec Czechowic. Dyrektor szkoły nie wnosił żadnych roszczeń o naprawienia szkody przez 19 latka. W toku dalszych czynności sprawca został ukarany mandatem karnym z art 144 kodeksu wykroczeń
ZAPALEŃCY 2019. Straż Miejska będzie znakować rowery.
W dniu dzisiejszym w Parku na Północy w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się impreza plenerowa Zapaleńcy 2019 - Aktywny Dzień Dziecka. Jak co roku w tym dniu strażnicy będą bezpłatnie znakować rowery za pomocą specjalnych markerów UV oraz specjalnej naklejki. Następnie rower a dokładnie numer jaki zostanie nadany zostanie wprowadzony do systemu SM dzięki któremu strażnicy podczas kontroli będą mogli sprawdzić do kogo należy jednoślad. W ubiegłym roku podczas Zapaleńców 2018 strażnicy oznakowali prawie 70 rowerów. Znakowanie odbędzie się w godzinach 14-17. Prosimy aby rower, który będzie znakowany był w miarę czysty a właściciel roweru posiadał do wglądu najlepiej dowód zakupu i dokument tożsamości. Zapraszamy wszystkich i życzymy wszystkim a w szczególności miłej i udanej zabawy.


Przepisy na przejazdach kolejowych.
Ciągle w ostatnim czasie słyszymy o wypadkach na przejazdach kolejowych. Dlatego chcielibyśmy państwu przypomnieć przepisy jak się zachować na takim przejeździe kolejowym.
Wyróżniamy sześć typów przejazdów kolejowych, z których pominiemy dwa (przejścia przeznaczone dla pieszych wyposażone w barierki oraz przejazdy i przejścia niepubliczne, zamknięte dla ruchu drogowego).

Na najbardziej obciążonych odcinkach kolejowych przecinających się z ruchliwymi drogami można spotkać przejazdy strzeżone z rogatkami blokującymi całą szerokość jezdni, często również z sygnalizacją świetlną.

Kolejny typ to przejazdy z półrogatkami, które zamykają prawy ruch jezdni. Możemy też spotkać przejazdy bez zapór, ale z sygnalizacją oraz przejazdy oznaczone jedynie znakami drogowymi.Przyjrzyjmy się znakom stawianym przed przejazdami. Dwa podstawowe to A-9 ("przejazd kolejowy z zaporami", z charakterystycznym "płotkiem") oraz A-10 ("przejazd kolejowy bez zapór", z wizerunkiem lokomotywy). Tabliczka T-7 pokazuje, jaki jest układ torów i drogi.

Krzyż św. Andrzeja z dwiema przecinającymi się belkami (znak G-3) stawia się przed przejazdami jednotorowymi. Krzyż z dodatkowymi belkami u dołu (G-4) oznacza, że przed nami znajduje się przejazd wielotorowy. Krzyż wyznacza miejsce zatrzymania przed przejazdem bez zapór lub półzapór.Słupki wskaźnikowe z kreskami z serii G-1 mogą nam podpowiedzieć, jaki dystans dzieli nas od przejazdu. Słupek z trzema kreskami umieszcza się pod znakiem ostrzegawczym A-9 bądź A-10. Słupek z dwiema kreskami stawia się w 2/3 odległości znaku ostrzegawczego od przejazdu, zaś z jedną kreską na 1/3 odległości. Jeżeli znak ostrzegawczy znajduje się tuż przed przejazdem, towarzyszymu słupek z jedną kreską.Jak to wygląda w przeliczeniu na metry? Na drodze o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h słupki stawia się w następującej odległości od przejazdu:

z trzema kreskami: 150–300 m,
z dwiema kreskami: 100–200 m,
z jedną kreską: 50–100 m.
Na drodze o dopuszczalnej prędkości do 60 km/h:
z trzema kreskami: 50–100 m,
z dwiema kreskami: 35–75 m,
z jedną kreską: 20–35 m.

Może się zdarzyć, że ze względu na lokalne warunki znak A-9 lub A-10 będzie postawiony w bliższej odległości, niż jest to ogólnie przyjęte. W takiej sytuacji pod znakiem ostrzegawczym umieszcza się słupek z dwiema kreskami. Wtedy słupek z jedną kreską stawia się na ½ odległości znaku ostrzegawczego.

Słupki z kreskami i znaki ostrzegawcze moga stać po obu stronach jezdni, np. na drodze o ograniczononej widoczności.

W Prawie o ruchu drogowym przepisy związane z przejazdami kolejowymi znajdziemy w art. 28. Pierwszy punkt mówi:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

Dojeżdżając do przejazdu kolejowego powinno się poruszać z taką prędkością, która umożliwi nam bezproblemowe zatrzymanie się przed torami. Najlepiej jest po prostu zatrzymać się przed przejazdem. Nawet przejazdy z zaporami nie są w 100% bezpieczne. Osoba odpowiedzialna za opuszczanie szlabanów może popełnić błąd czy zasłabnąć. Po tym, jak pociąg pokona już przejazd warto chwilę odczekać, aż będzie on w takiej odległości, która pozwoli nam sprawdzić, czy nie zbliża się inny pociąg.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy; wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu. Jeżeli nie jest to możliwe, powinien ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Zabrania się zatrzymywania pojazdu w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu, zarówno przed i za rzeczonym przejazdem (dot. również chodnika i pobocza). Na odcinku od słupka z jedną kreską do przejazdu obowiązuje zakaz postoju po obu stronach drogi.

Samochód w starciu z pociągiem nie ma żadnych szans. Już sama lokomotywa waży ponad 80 ton, przeciętny pojazd około 1,3 tony. Zderzenie auta z elektrowozem jest więc równoznaczne, ze zderzeniem się z 60 samochodami naraz. Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że najczęściej za lokomotywą jedzie spora ilość wagonów. Czy maszynista może zapobiec takiemu wypadkowi? Najczęściej nie, droga hamowania składu przemieszczającego się z prędkością 100–120 km/h to ponad 1 km.Co zrobić, aby ustrzec się tego typu wypadku? Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność.

Spożywał alkohol oraz zanieczyścił trawnik pod okiem kamery monitoringu.
W dniu 11 maja po godzinie 19 obserwator monitoringu miejskiego zauważył mężczyznę spożywającego alkohol w miejscu zabronionym oraz zaśmiecającego trawnik. Na miejsce dyżurny skierował patrol, który podjął interwencję wobec osoby. Z uwagi na fakt, iż sprawca wykroczeń był znany funkcjonariuszom oraz pouczenia i postepowanie mandatowe nie przynoszą skutku wychowawczego strażnicy poinformowali mężczyznę o sporządzeniu wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w Pszczynie.
Rzucał kamieniami w radiowóz strażników.
W dniu 10 maja około godziny 23 dyżurny straży miejskiej otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące n/n mężczyzny, który miał iść ulicą Niepodległości i doskakiwać do jadących samochodów stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym. Na miejsce został skierowany patrol celem sprawdzenia zgłoszenia. Na wysokości osiedla stara gmina strażnicy zauważyli mężczyznę, który odpowiadał rysopisowi. Sprawca gdy tylko zobaczył funkcjonariuszy zaczął uciekać. W pewnym momencie się zatrzymał i zaczął rzucać kamieniami w kierunku radiowozu. Na szczęście nie doszło do uszkodzenia mienia. Z uwagi na agresywne zachowanie sprawcy strażnicy udali się w pościg za mężczyzną, gdzie po chwili został ujęty. Podczas ujęcia w dalszym ciągu był agresywny. Strażnicy użyli wobec niego środki przymusu bezpośredniego. Następnie został przewieziony do komisariatu policji celem ustalenia danych osobowych. Okazało się, że sprawcą był 17 letni mieszkaniec Bielska- Białej. Został ukarany przez strażników mandatem karnym i przekazany policji celem dalszych czynności.
Znieważył oraz naruszył nietykalność cielesną strażników podczas Majówki Zabrzeskiej.
W dniu 1 maja w Zabrzegu odbywała się jak co roku Majówka Zabrzeska w której zabezpieczeniu uczestniczyli strażnicy miejscy. Zaraz po północy na terenie imprezy w okolicy sceny strażnicy zauważyli dwóch mężczyzn którzy posprzeczali się między sobą. Jeden z mężczyzn opuścił dobrowolnie teren imprezy. Natomiast drugi był zdecydowanie bardziej agresywny, wulgarny i próbował wszczynać awanturę ze strażnikami miejskimi. Nakazano opuścić agresorowi teren imprezy lecz ten odmówił wykonania polecenia twierdząc, że żyje w wolnym kraju i może robić co chce. Mężczyzna podczas interwencji był cały czas agresywny i pobudzony. W pewnym momencie zaczął szarpać się ze strażnikiem odpychając go co zmusiło do użycia ŚPB w postaci ręcznego miotacza gazu. Po obezwładnieniu sprawcy zaproponowano mu skorzystanie z pomocy medycznej załogi pogotowia, która była na miejscu imprezy lecz sprawca odmówił jakiejkolwiek pomocy. Gdy się już uspokoił jego trzeźwi koledzy zobowiązali się do zaopiekowania i odprowadzeniu do miejsca zamieszkania. Po około 10 minutach strażnicy zauważyli, że ten sam mężczyzna zmierza w kierunku sceny próbując wszczynać awantury z przypadkowymi uczestnikami imprezy. Gdy strażnicy podjęli wobec mężczyzny kolejną interwencję ten chwycił jednego ze strażników za twarz odpychając go od siebie a także zaczął szarpać za umundurowanie funkcjonariusza. Na miejsce zjawiły się kolejne patrole SM celem wsparcia. Gdy strażnicy obezwładniali prowodyra ten w pewnym momencie podczas zakładania kajdanek ugryzł w rękę a dokładnie w lewy nadgarstek funkcjonariusza powodując otwartą ranę. Po chwili na miejscu zjawił się kolega agresora, który wtrącał się w przebieg interwencji próbując pomóc koledze utrudniając prawnie podjęte czynności służbowe. Mężczyzna został również obezwładniony i przetransportowany do radiowozu. Agresor był tak pobudzony całą interwencję, że naruszył nietykalność cielesną pięciu funkcjonariuszy straży miejskiej a także ich znieważając. Odgrażał się również strażnikom, że jest funkcjonariuszem publicznym i pójdą siedzieć na dwa lata używając przy tym w ich kierunku słowa wulgarne. Gdy Mężczyzna został już umieszczony w radiowozie dostał ataku epilepsji. Na miejscu od razu zjawiło się pogotowie, które udzieliło mężczyźnie pomocy. Jeden z ratowników stwierdził, że mężczyzna symuluje atak obawiając się konsekwencji. Po ujęciu został przetransportowany do OPPA w Bielsku-Białej, gdzie podczas przejazdu próbował zdemolować pomieszczenie dla osób ujętych. Strażnicy do samego końca nie wiedzieli z kim mają do czynienia, gdyż mężczyzna nie posiadał przy sobie dokumentu tożsamości oraz nie chciał podać swoich danych osobowych. Pozostał w izbie wytrzeźwień do dyspozycji straży miejskiej. Mężczyzna został poinformowany o złożeniu zawiadomienia o popełnionym przestępstwie z art 226 § 1 KK oraz 222 § 1 kk tj. naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Jeden z poszkodowanych strażników, który został ugryziony w rękę został przebadany przez pogotowie i został skierowany do Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie na oddział chorób zakaźnych.
Gwoździe oraz śruby rozsypane na ulicy Hutniczej
W dniach 23 oraz 25 kwietnia tuż przed godziną 6 dyżurny SM otrzymał telefoniczne zgłoszenie od mieszkańca dotyczące rozsypanych na ulicy Hutniczej w Czechowicach-Dziedzicach gwoździach. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol. W międzyczasie na komisariat policji również wpłynęło to samo zgłoszenia. Na miejscu strażnicy potwierdzili zgłoszenie stwierdzając rozsypane na długości około 30 metrów gwoździe i śruby na całej szerokości jezdni oraz chodnika. Miejsce zostało zabezpieczone oraz posprzątane przez strażników miejskich. Brak było możliwości ustalenia sprawcy, który nie zdawał sobie chyba sprawy co mogło by się stać gdyby, któryś z przechodniów wbił sobie w stopę takiego gwoździa. Na szczęście żadnemu z przechodniów nic się nie stało jak również żaden z przejeżdżających pojazdów nie został uszkodzony. Jeśli są świadkowie tego zajścia lub wiedzą kto rozsypał te przedmioty proszeni są o kontakt pad nr telefonu straży miejskiej 986 lub policji 112.
Życzenia Wielkanocne.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych,
składamy najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa,
mnóstwo wiosennego optymizmu
oraz samych sukcesów wszystkim mieszkańcom
składa
Komendant Straży Miejskiej Mirosław Janko
oraz pracownicy
.

Strona 1 z 90 1 2 3 4 > >>
   Zegar
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Twój adres IP
34.207.78.157